VELİLERİNİN KARNE HEYACANI

VELİLERİNİN KARNE HEYACANI

VELİLERİNİN KARNE HEYACANI

Değerli velimiz:

                Çocuklarımızın yaz tatilini değerlendirmesi çok önemlidir. Çünkü teknolojinin her geçen gün biraz daha gelişmesi ile birlikte olumlu ve olumsuz yönden insanların hayatını etkilemeye devam ediyor. Teknolojinin getirilerinden çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızda nasibini almakta.Sürekli televizyon karşısında kalan çocuklarımız ne ile baş başa kalıyorlar hiç düşündünüz mü? Büyük çoğunluğunda saldırma, yok etme, vurma, savaş, büyü, sihir içeren çizgi filmler. Mafya, şiddet, doğaüstü güçler, ruhlar içeren diziler. Savaş, terör, kapkaç, kaçırılma, hırsızlık, cinayet içeren haberler ile karşılaşırlar.

  Özellikle hayatımızın her noktasına giren çizgi filmler ve bilgisayar oyunları, çocukların hayatında büyük yer kaplayan hatta zaman zaman büyükleri bile tesiri altına alan vazgeçilmezlerimiz haline geldi. Evlerimizin en masum görünümlü düşmanları olan bu göz yanılması sayesinde anlamlandırılan çizgiler çocuklarımıza doğruyu, güzelliği, milli ve manevi değerleri öğretebildiği gibi şiddeti, saldırganlığı, ahlaki yozlaşmayı da aşılayabiliyor. Uzmanlara göre çizgili filmler çocuklarımızı 5 şekilde olumsuz etkiler:

1-     Şiddeti Masum Gösterme

2-     Bilişsel fonksiyonları köreltme

3-     Gerçeklikten ve sosyallikten uzaklaşma

4-     Kendisine hiçbir şey olmayacağını düşünerek gördüklerini tekrar etme ve riskli davranışlara yönelme

5-     Ahlaki, milli ve manevi değerlerde yozlaşma

Çocuklarımızın sevimli, masum dünyalarını koruya bilmek sizin ellerinizde. Çocuğunuz saatlerce televizyon yada tablet başında vakit geçiriyor ve siz buna müdahale etmiyorsanız iyi bir ebeveyn olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Çocuklarımız bizden çok daha fazla imkânlara sahip ve merak ediyorlar. Fakat korumasız bir dünya da yaşıyorlar. Bu nedenle anne ve baba olarak size çok fazla görev düşüyor. Bunlardan bazıları:

1-     Çocuklarımızın izledikleri televizyon programları ve oynadıkları oyunların saatlerini kontrol altında alabilirsiniz

2-     Çocukların izledikleri çizgi filmleri belli aralıklarla onlarla birlikte izleyebilir ve içerikleri hakkında birkaç cümlelik  de olsa yorumlar yapıp doğru olanlar üzerinden çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz.

3-     Şiddet ve öfke içeren program ve oyunlardan çocuğunuzu uzak tutabilirsiniz.

4-     Çocukları farklı hobi ve uğraşlara yönlendirerek televizyon, bilgisayar ve tabletlerin onun hayatının odak noktası olmasını engelleyebilirsiniz.

5-     En önemlisi onlara zaman ayırarak onları dinleyip  onların değerli

olduğunu hissettirebilirsiniz

6-     Yaz tatilinin mutlu, verimli geçmesi için öğrencimizin plan yapıp uygulamasını takip edebilirsiniz

7-     Çocukların ders eksiklerinin giderilmesinin yanında yeni şeyler keşfetmesi, kişisel gelişiminin sağlanması için kitap okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarımıza bıraka bileceğimiz  en büyük mirasın iyi bir eğitim olduğunu unutmayın. Bütün çocuklarımıza sağlıklı, mutlu ve güzel bir gelecek diliyoruz.

 

 

VELİLERİNİN KARNE HEYACANI
GALERİYapım aşamasındadır...
SAĞLIK
KÜTÜPHANEYapım Aşamasındadır.
YEMEK
BİLGİ İŞLEMÖğrenci İşleri
Kulüplerimiz
BASINDA OKULUMUZYapım aşamasındadır...