Arapça

    ( Uhıbbül Arabiyye )

“Arapçayı Seviyorum”

           Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü; UNESCO Yürütme Kurulunda, 08 Ekim 2012 tarihli 190.

Oturumunda her yıl 18 Aralık gününün, Dünya Arapça Günü olarak kutlanması karara bağlanmıştır. UNESCO kararında,  ayrıca şu bilgilere de yer verilmiştir. “Arapça, Unesco üyesi 22 Devletin dili ve teşkilatın resmi dillerinden biridir. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika ‘da yaşayan 422 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.

           Türkiye ihracatının büyük bir bölümü Arapça konuşan ülkelere yapılmaktadır.  TUİK, Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında Arapça konuşan ülkeler yer almaktadır. Hatta Amerika ve Avrupa ülkelerine yaptığımız ihracat rakamları 3’te 1 oranında kalmaktadır.

Şüphesiz Arapça, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in dili olması yanında, Arap Yarımadasında bereketli Hilal (The Fertile Crescent) boyunca Atlantik Okyanusa kadar ulaşan geniş bir alanda konuşulan dünyanın sayılı dillerinden biri olması nedeniyle de önemlidir. Arapça ayrıca Arap olmayan 24 Müslüman ülkede 1 Milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir.

Arapça Eğitimini Okulumuzda;

5,6,7. Sınıflarda seçtiğimiz Arapça dersini her sınıfın seviyesine uygun seçtiğimiz “Arapça Eğitim Setleri” ile veriyoruz. “Tearuf” tanışma ile başlayan konularımız ilerledikçe, okulda, evde, alışverişte, bahçede, ticarette gibi farklı konu başlıkları ile gelişecektir.

 Sınıflar seviyesine uygun “Arapça Şarkılarla” Sayılar, Ailem, Renkler gibi konular kavratılacaktır. Özellikle 6 ve 8. Sınıflarda her hafta “10 Kelime” ezberlenmesi planlanmıştır.  Öğrencilerimizle hazırlayacağımız ezber kartları kelime ezberlemede bizlere yardımcı olacaktır. Bunun yanında “Arapça Yazı Defteri” ile yazı çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

 6 ve 8. Sınıflarda takip ettiğimiz “Minhacül Alemiyye” serisi Dünyanın her tarafında geçerli olan bir sistem üzerinde ilerlemektedir. Bu kurları bitiren bir öğrencimiz, gittiği başka ülkelerde de eğitimine devam etmek isterse bu kur üzerinden devam edebilecektir.